Rohm Semiconductor MCR25JZHFLR360
MCR25JZHFLR360 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHFLR360
Brief Description
RES SMD 0.36 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHFLR360.pdf
Availability of MCR25JZHFLR360
QUANTITY
MCR25JZHFLR360 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHFLR360
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHFLR360
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.36
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHFLR360
Related LinksMCR25JZ, MCR25JZHFLR360 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHFLR360 Details Description
Related parts for MCR25JZHFLR360
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SW SNAP ACT SPST NO 15A PCB PIN datasheet.pdf