Rohm Semiconductor MCR25JZHFSR075
MCR25JZHFSR075 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHFSR075
Brief Description
RES SMD 0.075 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHFSR075.pdf
Availability of MCR25JZHFSR075
QUANTITY
MCR25JZHFSR075 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHFSR075
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHFSR075
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.075
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHFSR075
Related LinksMCR25JZ, MCR25JZHFSR075 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHFSR075 Details Description
Related parts for MCR25JZHFSR075
JUMPER-H1504TR/A2015V/H1504TR 3" datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF JR13 7MM datasheet.pdf
TVS DIODE 413VWM 729VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 72VFQFN datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO220AB datasheet.pdf