Rohm Semiconductor MCR25JZHJ113
MCR25JZHJ113 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ113
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11K OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ113.pdf
Availability of MCR25JZHJ113
QUANTITY
MCR25JZHJ113 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ113
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ113
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ113
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ113 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ113 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ113
IDC CABLE - APR30B/AE30M/APR30B datasheet.pdf
CONTACT BLOCK 110V MOM DPST-NC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 250PS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN SHROUD ADAPTER 160POS datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
MOD I.MX53 1GB FLASH 512MB RAM datasheet.pdf
WARNING DUAL PWR SOURCE 50/RL datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf