Rohm Semiconductor MCR25JZHJ122
MCR25JZHJ122 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ122
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ122.pdf
Availability of MCR25JZHJ122
QUANTITY
MCR25JZHJ122 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ122
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ122
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ122
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ122 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ122 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ122
IC MPU MONITOR 4.5V 8-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS 110DEG 3.5MM datasheet.pdf
LED SPACER MOLDED (T1 3/4) .220" datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 2SMD R/A datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON H 1.4-1.8MM WHITE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
IC ADC 80MHZ SOT1152-1 datasheet.pdf
CABLE ASSEM 20POS datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 120W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 0.25W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 10.16MM datasheet.pdf