Rohm Semiconductor MCR25JZHJ181
MCR25JZHJ181 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ181
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 180 OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ181.pdf
Availability of MCR25JZHJ181
QUANTITY
MCR25JZHJ181 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ181
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ181
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ181
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ181 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ181 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ181
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8SMD datasheet.pdf
IC SECURITY CTRLR 16BIT M5.2 datasheet.pdf
SW PIANO DIP 8 POS SEALED T/H datasheet.pdf
SSR GNR 45MM 480VAC 180-280VAC datasheet.pdf