Vishay/Dale RN55C8332FR36
RN55C8332FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8332FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 83.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8332FR36.pdf
Availability of RN55C8332FR36
QUANTITY
RN55C8332FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8332FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C8332FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)83.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8332FR36
Related LinksRN55C8, RN55C8332FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8332FR36 Details Description
Related parts for RN55C8332FR36
IC REG DRIVER 14BIT 48TSSOP datasheet.pdf
IC LIU T3/E3/STS-1 28-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS .100 DL STR SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 9A TO-220FM datasheet.pdf
600 PPR datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
MICRO 25C P 120" RBW JACKP datasheet.pdf