Rohm Semiconductor MCR25JZHJ182
MCR25JZHJ182 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ182
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ182.pdf
Availability of MCR25JZHJ182
QUANTITY
MCR25JZHJ182 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ182
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ182
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ182
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ182 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ182 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ182
RES SMD 2.4KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
HARD ANODIZED ALUMINUM INSULATOR datasheet.pdf
IC HOT SWAP POWER CTRLR 18SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP WRAP AROUND BRACKET OVAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 30pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 98POS datasheet.pdf