Rohm Semiconductor MCR25JZHJ361
MCR25JZHJ361 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ361
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 360 OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ361.pdf
Availability of MCR25JZHJ361
QUANTITY
MCR25JZHJ361 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ361
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ361
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ361
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ361 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ361 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ361
FUSE BOARD MOUNT 500MA 63VAC/VDC datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK TO MCX PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 2MM SMD datasheet.pdf