Rohm Semiconductor MCR25JZHJ364
MCR25JZHJ364 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ364
Brief Description
RES SMD 360K OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ364.pdf
Availability of MCR25JZHJ364
QUANTITY
MCR25JZHJ364 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ364
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ364
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ364
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ364 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ364 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ364
IC OPAMP GP 80MHZ RRO SC70-6 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND MULTI 100' datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 830MA 550 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
WI-FI MODULE 802.11 B/G/N datasheet.pdf
CAP CER 200PF 14KV R7 SCREW datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf