Vishay/Dale RWR80N26R7FSB12
RWR80N26R7FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N26R7FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.7 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N26R7FSB12.pdf
Availability of RWR80N26R7FSB12
QUANTITY
RWR80N26R7FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N26R7FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N26R7FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.7
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N26R7FSB12
Related LinksRWR80N2, RWR80N26R7FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N26R7FSB12 Details Description
Related parts for RWR80N26R7FSB12
RES 16.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 24-DIP datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US 3 Lead datasheet.pdf
L37-5 SHEET 100X100X1MM datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR GREEN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
RES 128.6016 OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
IGBT 600V 80A 283W TO-247 datasheet.pdf