Rohm Semiconductor MCR25JZHJ475
MCR25JZHJ475 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ475
Brief Description
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ475.pdf
Availability of MCR25JZHJ475
QUANTITY
MCR25JZHJ475 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ475
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ475
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ475
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ475 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ475 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ475
POT 5K OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf