Rohm Semiconductor MCR25JZHJ5R1
MCR25JZHJ5R1 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ5R1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ5R1.pdf
Availability of MCR25JZHJ5R1
QUANTITY
MCR25JZHJ5R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ5R1
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ5R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ5R1
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ5R1 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ5R1 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ5R1
DRAWN SECTION PNL MNT BASE datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
3.96MM KK HDR VT RPIN VRA 16POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT323 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 1.8V 30A datasheet.pdf
EX3 DEBURRING WHEEL 6" 9S FIN datasheet.pdf