Rohm Semiconductor MCR25JZHJ7R5
MCR25JZHJ7R5 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ7R5
Brief Description
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ7R5.pdf
Availability of MCR25JZHJ7R5
QUANTITY
MCR25JZHJ7R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ7R5
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ7R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ7R5
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ7R5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ7R5 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ7R5
TOOL F/OPTIC ASSEMBLY datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 6POS datasheet.pdf
TRANSLATOR 4BIT 100MBPS 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 432 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 30 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 5W SMBG datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 250MA 4.48 OHM TH datasheet.pdf