Rohm Semiconductor MCR25JZHJ8R2
MCR25JZHJ8R2 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ8R2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ8R2.pdf
Availability of MCR25JZHJ8R2
QUANTITY
MCR25JZHJ8R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ8R2
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ8R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ8R2
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ8R2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ8R2 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ8R2
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 210MA 2.3 OHM datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS RF NPN 900MHZ 15V 8SOIC datasheet.pdf
LLP-20 TO DIP-20 SMT ADAPTER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf
CONN 32POS FML SL A+E datasheet.pdf