Rohm Semiconductor MCR25JZHJ8R2
MCR25JZHJ8R2 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ8R2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ8R2.pdf
Availability of MCR25JZHJ8R2
QUANTITY
MCR25JZHJ8R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ8R2
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ8R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ8R2
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ8R2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ8R2 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ8R2
IC FLASH 1MBIT 45NS 32VSOP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.03A 320 MOHM datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 164POS VERT PCB datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER SIGNAL 96POS R/A 2MM datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG WHITE datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SOD123W datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf