Rohm Semiconductor MCR25JZHJLR16
MCR25JZHJLR16 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJLR16
Brief Description
RES SMD 0.16 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJLR16.pdf
Availability of MCR25JZHJLR16
QUANTITY
MCR25JZHJLR16 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJLR16
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJLR16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.16
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJLR16
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJLR16 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJLR16 Details Description
Related parts for MCR25JZHJLR16
WTW WF 6 EPOXY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 6POS Y-KEY datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMB datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.6A 36 MOHM SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 17MM datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf