Rohm Semiconductor MCR25JZHJLR51
MCR25JZHJLR51 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJLR51
Brief Description
RES SMD 0.51 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJLR51.pdf
Availability of MCR25JZHJLR51
QUANTITY
MCR25JZHJLR51 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJLR51
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJLR51
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.51
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJLR51
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJLR51 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJLR51 Details Description
Related parts for MCR25JZHJLR51
IC 12-BIT 500KHZ A/D CONV 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XRD8785 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T/SP12T datasheet.pdf
LED LENS 3MM LOW PRO GREEN datasheet.pdf