Rohm Semiconductor MCR25JZHJLR82
MCR25JZHJLR82 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJLR82
Brief Description
RES SMD 0.82 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJLR82.pdf
Availability of MCR25JZHJLR82
QUANTITY
MCR25JZHJLR82 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJLR82
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJLR82
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.82
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJLR82
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJLR82 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJLR82 Details Description
Related parts for MCR25JZHJLR82
IC CTRLR LI-ION BATT CHRG 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 20TSSOP datasheet.pdf
MODULE FEMALE 4POS CRIMP/SOLDER datasheet.pdf
FUSE MINI SMARTGLOW 12VDC ASSORT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 7K OHM 5% 1006 datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf