Rohm Semiconductor MCR25JZHJSR056
MCR25JZHJSR056 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJSR056
Brief Description
RES SMD 0.056 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJSR056.pdf
Availability of MCR25JZHJSR056
QUANTITY
MCR25JZHJSR056 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJSR056
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJSR056
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.056
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJSR056
Related LinksMCR25JZ, MCR25JZHJSR056 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJSR056 Details Description
Related parts for MCR25JZHJSR056
SURGE SUPP 240V BIDIR 3-SL datasheet.pdf
CONN RECPT 8POS .100 22-26 15AU datasheet.pdf
BATTRAX PROTECT SNGL 150A DO-214 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 3.5A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
YELLOW RIBBON ON 1" CORE datasheet.pdf