Rohm Semiconductor MCR50JZHF12R7
MCR50JZHF12R7 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHF12R7
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHF12R7.pdf
Availability of MCR50JZHF12R7
QUANTITY
MCR50JZHF12R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHF12R7
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHF12R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHF12R7
Related LinksMCR50J, MCR50JZHF12R7 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHF12R7 Details Description
Related parts for MCR50JZHF12R7
LCD GRAPHIC DISPL 240X128 Y/G BK datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 32 OLIVE datasheet.pdf
LED CBI 2.5X7 STANDOFF .550" SGL datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1/3W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
GEN PURPOSE WHEEL 12X5X3" 6S SFN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 50V SC75 datasheet.pdf