Rohm Semiconductor MCR50JZHF1401
MCR50JZHF1401 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHF1401
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHF1401.pdf
Availability of MCR50JZHF1401
QUANTITY
MCR50JZHF1401 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHF1401
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHF1401
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHF1401
Related LinksMCR50J, MCR50JZHF1401 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHF1401 Details Description
Related parts for MCR50JZHF1401
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1A TO220AB datasheet.pdf
IC BUFFER PCI EXPRESS 20TSSOP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 6DFN datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
ANT GPS/GLONASS SMA 3M CABLE datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf