Rohm Semiconductor MCR50JZHF1401
MCR50JZHF1401 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHF1401
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHF1401.pdf
Availability of MCR50JZHF1401
QUANTITY
MCR50JZHF1401 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHF1401
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHF1401
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHF1401
Related LinksMCR50J, MCR50JZHF1401 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHF1401 Details Description
Related parts for MCR50JZHF1401
DIODE GEN PURP 600V 16A DO203AA datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.00K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
SERVO DRIVE 7.5KW 240V 3 PHASE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
MCU 32KB FLASH 10BIT ADC 32LQFP datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC LED Driver Linear I2C, SPI Dimming 20mA Backlight VCSP50L4 datasheet.pdf
CAP FILM 62UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf