Rohm Semiconductor MCR50JZHF4991
MCR50JZHF4991 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHF4991
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHF4991.pdf
Availability of MCR50JZHF4991
QUANTITY
MCR50JZHF4991 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHF4991
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHF4991
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHF4991
Related LinksMCR50J, MCR50JZHF4991 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHF4991 Details Description
Related parts for MCR50JZHF4991
RES 9.53K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 210KHZ W/SD 8-MSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 3A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
TOOL CRIMP HEAD CSV10 MQS .5-.75 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SER 2CH 64LFCSP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 511K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf