Rohm Semiconductor MCR50JZHF5621
MCR50JZHF5621 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHF5621
Brief Description
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHF5621.pdf
Availability of MCR50JZHF5621
QUANTITY
MCR50JZHF5621 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHF5621
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHF5621
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHF5621
Related LinksMCR50J, MCR50JZHF5621 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHF5621 Details Description
Related parts for MCR50JZHF5621
RES SMD 300 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 120K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 6DFN datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 340 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf