Rohm Semiconductor MCR50JZHJ301
MCR50JZHJ301 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHJ301
Brief Description
RES SMD 300 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHJ301.pdf
Availability of MCR50JZHJ301
QUANTITY
MCR50JZHJ301 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHJ301
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHJ301
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHJ301
Related LinksMCR50J, MCR50JZHJ301 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHJ301 Details Description
Related parts for MCR50JZHJ301
CONN HEADER RT/A 24POS .100 GOLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
IC HOT SWAP CTLR 2CHAN 24TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 75V 20% 2.5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf