Rohm Semiconductor MCR50JZHJ750
MCR50JZHJ750 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHJ750
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHJ750.pdf
Availability of MCR50JZHJ750
QUANTITY
MCR50JZHJ750 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHJ750
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHJ750
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHJ750
Related LinksMCR50J, MCR50JZHJ750 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHJ750 Details Description
Related parts for MCR50JZHJ750
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 8SIP datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL 4W 5V PROG datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX HS 4-16 24-DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
C/A 50/125UM RIS MTRJ 5M1 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
HANDLE ALUMINUM MATTE 3.5X1.6" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 5.33MM datasheet.pdf