Rohm Semiconductor MCR50JZHJ820
MCR50JZHJ820 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHJ820
Brief Description
RES SMD 82 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHJ820.pdf
Availability of MCR50JZHJ820
QUANTITY
MCR50JZHJ820 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHJ820
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHJ820
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHJ820
Related LinksMCR50J, MCR50JZHJ820 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHJ820 Details Description
Related parts for MCR50JZHJ820
RES 1G OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 56BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HS HERMETICALLY SEALED BASIC SW datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RAIL 720 H 15 datasheet.pdf
CAP FILM 5.6 NF 5% 1000VDC datasheet.pdf