Rohm Semiconductor MCR50JZHJ821
MCR50JZHJ821 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHJ821
Brief Description
RES SMD 820 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHJ821.pdf
Availability of MCR50JZHJ821
QUANTITY
MCR50JZHJ821 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHJ821
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHJ821
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)