Qualtek Electronics Corp. Q2-R-1/16-01-QB48IN-25
Q2-R-1/16-01-QB48IN-25 picture photo
Mfg. Part Number
Q2-R-1/16-01-QB48IN-25
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK 1/16"-48" BLACK
Datasheet Download
Q2-R-1/16-01-QB48IN-25.pdf
Availability of Q2-R-1/16-01-QB48IN-25
QUANTITY
Q2-R-1/16-01-QB48IN-25 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2-R-1/16-01-QB48IN-25
Internal Part NumberEIS-Q2-R-1/16-01-QB48IN-25
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ2-R
TypeTubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio2 to 1
Length4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied0.063" (1.6mm)
Inner Diameter - Recovered0.031" (0.8mm)
Recovered Wall Thickness0.016" (0.41mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant, Fluid Resistant, Solvent Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2-R-1/16-01-QB48IN-25
Related LinksQ2-R-1/16-0, Q2-R-1/16-01-QB48IN-25 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q2-R-1/16-01-QB48IN-25 Details Description
Related parts for Q2-R-1/16-01-QB48IN-25
IC OPAMP PGA 4MHZ 16DIP datasheet.pdf
BATT PK 9V AA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 16"L X 14"W datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMA datasheet.pdf
ENCLOSED SWES E6TOP PLUNGER datasheet.pdf
JUMPER SKT OPEN TOP BLACK datasheet.pdf
EJECT CYLINDER 636000249 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 250MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf