Rohm Semiconductor MCR50JZHJLR24
MCR50JZHJLR24 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHJLR24
Brief Description
RES SMD 0.24 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHJLR24.pdf
Availability of MCR50JZHJLR24
QUANTITY
MCR50JZHJLR24 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHJLR24
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHJLR24
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.24
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHJLR24
Related LinksMCR50J, MCR50JZHJLR24 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHJLR24 Details Description
Related parts for MCR50JZHJLR24
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5422LFEBZ datasheet.pdf
MODEL 111 TAP SWITCH 15A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 9C S 20" RBW JACKS NI datasheet.pdf