Rohm Semiconductor MCR50JZHJLR39
MCR50JZHJLR39 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHJLR39
Brief Description
RES SMD 0.39 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHJLR39.pdf
Availability of MCR50JZHJLR39
QUANTITY
MCR50JZHJLR39 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHJLR39
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHJLR39
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.39
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHJLR39
Related LinksMCR50J, MCR50JZHJLR39 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHJLR39 Details Description
Related parts for MCR50JZHJLR39
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24DIP datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 5A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
THERMOSTAT CTRL 20 DEG C NO 2A datasheet.pdf
LED CBI 3MM RED/GRN BICOLOR .250 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC DO-214A datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 780FBGA datasheet.pdf
2200UF 250V 50X105MM 105C 5000H datasheet.pdf