Vishay/BCcomponents MCS04020C1134FE000
MCS04020C1134FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1134FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.13M OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1134FE000.pdf
Availability of MCS04020C1134FE000
QUANTITY
MCS04020C1134FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1134FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1134FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.13M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1134FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1134FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1134FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1134FE000
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER CLK PECL 16-SOIC datasheet.pdf
EVAL BRD FULL USB DONGLE STR912 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PELTIER CP10,71,05,L,W4.5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
LED HLDR MULTI-FUN RA 2LD NYL BK datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 600MA AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 20W datasheet.pdf