Vishay/BCcomponents MCS04020C1270FE000
MCS04020C1270FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1270FE000
Brief Description
RES SMD 127 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1270FE000.pdf
Availability of MCS04020C1270FE000
QUANTITY
MCS04020C1270FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1270FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1270FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1270FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1270FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1270FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1270FE000
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY OPTO 250V 200MA 6-DIP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 9.4A DPAK datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 4.0A DUAL 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 12A 250V datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2ND-LEVEL datasheet.pdf
OSC MEMS 5.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf