Vishay/BCcomponents MCS04020C1271FE000
MCS04020C1271FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1271FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1271FE000.pdf
Availability of MCS04020C1271FE000
QUANTITY
MCS04020C1271FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1271FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1271FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1271FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1271FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1271FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1271FE000
TRANS PNP 60V 1.5A TO-126 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 680PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN RECEPT 1.25MM 14POS datasheet.pdf
LED RED DIFF 2MM ROUND T/H datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC 54POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
0.64 III/1.0 III 35POS PLUG ASSY datasheet.pdf
CONN M8 MALE 4POS datasheet.pdf