Vishay/BCcomponents MCS04020C1304FE000
MCS04020C1304FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1304FE000
Brief Description
RES SMD 1.3M OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1304FE000.pdf
Availability of MCS04020C1304FE000
QUANTITY
MCS04020C1304FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1304FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1304FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1304FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1304FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1304FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1304FE000
COMPUTER SNGL BRD BL2600 44.2MHZ datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
LAMP CCFL 4.85 X 275MM 6150K RGB datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING LIGHT WEIGH datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 52POS DR LOW P datasheet.pdf