Vishay/BCcomponents MCS04020C1331FE000
MCS04020C1331FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1331FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1331FE000.pdf
Availability of MCS04020C1331FE000
QUANTITY
MCS04020C1331FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1331FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1331FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1331FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1331FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1331FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1331FE000
CAP CER 3300PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 5% RADIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 14.7A TO220 datasheet.pdf
RES 33.0 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC MCU ARM 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
VARISTOR 423V 3.5KA DISC 10.5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf