Vishay/BCcomponents MCS04020C1402FE000
MCS04020C1402FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1402FE000
Brief Description
RES SMD 14K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1402FE000.pdf
Availability of MCS04020C1402FE000
QUANTITY
MCS04020C1402FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1402FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1402FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1402FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1402FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1402FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1402FE000
CONN FIBER DNP PLUG DUPLX 1000UM datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 22K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 55 + 3 POWER TYPE M datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 150K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf