Vishay/BCcomponents MCS04020C1431FE000
MCS04020C1431FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1431FE000
Brief Description
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1431FE000.pdf
Availability of MCS04020C1431FE000
QUANTITY
MCS04020C1431FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1431FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1431FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1431FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1431FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1431FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1431FE000
PROBE W/READOUT 100MHZ X10 1.2M datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 225W datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 700MA 85 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
1.25MM M HSG 6POS datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 10ppm 10pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS M R/A.370 datasheet.pdf