Vishay/BCcomponents MCS04020C1479FE000
MCS04020C1479FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1479FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1479FE000.pdf
Availability of MCS04020C1479FE000
QUANTITY
MCS04020C1479FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1479FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1479FE000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1479FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1479FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1479FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1479FE000
CONN HEADER 8POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
IC HEX LEVEL SHIFTER 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
INDICATOR SQ BLK HSNG RED LED datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LI2000 THERMAL TAPE SQUARE BOARD datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
D SUB SLIDE LOCK ASSBLY datasheet.pdf
SOCKET INSERT ASSY 13C2 POS datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 253VAC AXIAL datasheet.pdf