Vishay/BCcomponents MCS04020C1623FE000
MCS04020C1623FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1623FE000
Brief Description
RES SMD 162K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1623FE000.pdf
Availability of MCS04020C1623FE000
QUANTITY
MCS04020C1623FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1623FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1623FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1623FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1623FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1623FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1623FE000
IC RCVR/DRVR ECL DIFF 5V 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 356VWM 631VC DO204AC datasheet.pdf
INTERFACE MPC COP datasheet.pdf
XFRMR MAGNT MOD 2PORT POE 10/100 datasheet.pdf
RES 12.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf