Vishay/BCcomponents MCS04020C1623FE000
MCS04020C1623FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1623FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 162K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1623FE000.pdf
Availability of MCS04020C1623FE000
QUANTITY
MCS04020C1623FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1623FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1623FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1623FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1623FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1623FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1623FE000
CAP CER 15PF 4KV SL/GP SMD datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 100K 3WIRE 8-DIP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:15 200MHZ 52TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CONTROLNET TRANSCEIVER 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 590 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf