Vishay/BCcomponents MCS04020C1742FE000
MCS04020C1742FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1742FE000
Brief Description
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1742FE000.pdf
Availability of MCS04020C1742FE000
QUANTITY
MCS04020C1742FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1742FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1742FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1742FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1742FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1742FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1742FE000
TERM SOLDER TURRET .094"L datasheet.pdf
LED T-1 3/4 BLUE 24V MIDG FLANGE datasheet.pdf
IC OP AMP QUAD VIDEO 14-SOIC datasheet.pdf
IC CLOCK GEN LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC MMIC REJECT MXR 10-33HZ 24QFN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 24.576MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf