Vishay/BCcomponents MCS04020C1780FE000
MCS04020C1780FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1780FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 178 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1780FE000.pdf
Availability of MCS04020C1780FE000
QUANTITY
MCS04020C1780FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1780FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1780FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1780FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1780FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1780FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1780FE000
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SP6656 datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 1A 277VAC 65VDC datasheet.pdf
MODULE DDR3L SDRAM 8GB 204SODIMM datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL FOR EDGELINE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 6A DO4 datasheet.pdf