Vishay/BCcomponents MCS04020C1871FE000
MCS04020C1871FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1871FE000
Brief Description
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1871FE000.pdf
Availability of MCS04020C1871FE000
QUANTITY
MCS04020C1871FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1871FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1871FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1871FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1871FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1871FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1871FE000
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
IC BUFFER TRPL N-INVERT 8XSON datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ 10S DELAY ON datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf