Vishay/BCcomponents MCS04020C1871FE000
MCS04020C1871FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1871FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1871FE000.pdf
Availability of MCS04020C1871FE000
QUANTITY
MCS04020C1871FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1871FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1871FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1871FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1871FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1871FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1871FE000
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX 3ST 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RAIL FRMAE LOC 3"X41" ALUMINUM datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 11A datasheet.pdf