Vishay/BCcomponents MCS04020C1910FE000
MCS04020C1910FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1910FE000
Brief Description
RES SMD 191 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1910FE000.pdf
Availability of MCS04020C1910FE000
QUANTITY
MCS04020C1910FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1910FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1910FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1910FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1910FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1910FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1910FE000
CONN CARD EXTEND 20POS .050" SLD datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 50POS .085 VERT datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 348 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
SAFETY MAT 1200X950MM datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 33POS TIN datasheet.pdf
RES 390 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
TYPE4 SFTY LGHT CRTN HT 823MM QD datasheet.pdf