Vishay/BCcomponents MCS04020C2054FE000
MCS04020C2054FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C2054FE000
Brief Description
RES SMD 2.05M OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C2054FE000.pdf
Availability of MCS04020C2054FE000
QUANTITY
MCS04020C2054FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C2054FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C2054FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C2054FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C2054FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C2054FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C2054FE000
SIDAC SYM 3CHP 420V 150A MS013 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.18KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
SENSOR CLASS 1 LASER 600MM PNP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 21POS TIN datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf