Vishay/BCcomponents MCS04020C2261FE000
MCS04020C2261FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C2261FE000
Brief Description
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C2261FE000.pdf
Availability of MCS04020C2261FE000
QUANTITY
MCS04020C2261FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C2261FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C2261FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C2261FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C2261FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C2261FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C2261FE000
CAP CER 56PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 200K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
IC DECODER/DRVR BCD-DEC 16-DIP datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 9/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 300W datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN 6MM END PLATE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
FUSE 250A 3600V 3/320 AR datasheet.pdf