Vishay/BCcomponents MCS04020C2264FE000
MCS04020C2264FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C2264FE000
Brief Description
RES SMD 2.26M OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C2264FE000.pdf
Availability of MCS04020C2264FE000
QUANTITY
MCS04020C2264FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C2264FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C2264FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C2264FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C2264FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C2264FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C2264FE000
CBL RIBN 10COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.13"L X 2.95"W datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 3.3K OHM 7SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK 3.50MM 4POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 36-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 287K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CLOCKMODULE 10MM GREEN M.PLEX C. datasheet.pdf