Vishay/BCcomponents MCS04020C3400FE000
MCS04020C3400FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C3400FE000
Brief Description
RES SMD 340 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C3400FE000.pdf
Availability of MCS04020C3400FE000
QUANTITY
MCS04020C3400FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C3400FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C3400FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C3400FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C3400FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C3400FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C3400FE000
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
6 KEYED PADLOCKING 3-PT LATCH datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.6A 160 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 375MA 2.6 OHM datasheet.pdf
IC SRAM 1MB 8NS 48BGA datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR RFD21733 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf